Blank space
Blank space
Breaking News/ମୁଖ୍ୟ ଖବର:
କେବଳ ନବୀନ ଓ କେବଳ ଶଙ୍ଖ ଆସିଲେ ହିଁ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଆହୁରି ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରିବ୩୬ ନଂ ୱାର୍ଡ ମଧୁସୂଦନ ନଗର ଓ ୟୁନିଟ -୪ ମାର୍କେଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନ ସଂପର୍କ ପଦଯାତ୍ରାଓଡ଼ିଶାରେ ମୋଦୀଙ୍କର ଚିରାଚରିତ ମିଛ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଓ ଫମ୍ପା ଭାଷଣକୁ କଟାକ୍ଷ କଲା କଂଗ୍ରେସମଧ୍ୟରେ ବଢ଼ୁଚି ବଜେପି ଛିଡୁଚି ବିଜେଡିୱାର୍ଡ ନଂ ୪ ର ସମ୍ମିଳିତ ବିଜେପି କର୍ମୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ ସମାବେଶକେୟାର ହସ୍ପିଟାଲ ପକ୍ଷରୁ କେୟାର କନେକ୍ଟ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜିତପଟିଆ ରାଜାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେଲେ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀଦୁଇଟି ପଦ୍ମ ଫୁଲ ଚି଼ହ୍ନରେ ମୋହର ମରିବା ପାଇଁ ନିବେଦନ କଲେ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀନିର୍ବାଚନ ଇସ୍ତହାରରେ ରହୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଘୋଷଣାPARICHAY FOUNDATION-PROJECT -PAVI – DISTRIBUTION DRIVE SUPPORTED BY Shipping corporation of India.ବିଜେପି ଡରରେ ନବୀନ ବାବୁ ଓଡ଼ିଶା ବାସୀଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଇଛନ୍ତିNMIET organizes 17th Athletic Meetସ୍ମାର୍ଟ ଲିଭିଙ୍ଗ୍ ସଲ୍ୟୁସନର ମାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଟ୍ରାଞ୍ଜେପ ସ୍ମାର୍ଟ ବିଲିଂ ଏବଂ ଆମ୍ପିଓ ପୋଲାଣ୍ଡର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମଓଡ଼ିଶା କୃଷକ ସାଥୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ…ଏଏସିସିଆଇ ର ୩ ଦିନିଆ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛିଆଗାମୀ ୨୦୨୪ ନିର୍ବାଚନ ଉତ୍ତରରୁ ଲଢ଼ିବେ ଦେବାଶିଷ ନାୟକଖୋଲିଲା ଆଭୂଷଣ ଜ୍ବେଲର୍ସ“ଜଗବନ୍ଧୁ ଜରାଶ୍ରମ” ପକ୍ଷରୁ ଶୀତବସ୍ତ୍ର ଓ ରାସନ ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନପ୍ରଫେସର ରଶ୍ମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପୁସ୍ତକ “ୟୁଭିକା” ଉନ୍ମୋଚିତPoetry Collection “YUVAIKA” Launched
Blank space

ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୪ ବର୍ଷ ପରେ ବି ଏମିତି ଏକ ଗାଁ ଅଛି ଯେଉଁ ଗାଁ କୁ ଯିବାକୁ ରାସ୍ତା ନାହିଁ….

ନାଉଗାଁ ବ୍ଲକ୍ ର ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ଯିବା ଆସିବା ପାଇଁ ଜମି ହିଡ଼ ହିଁ ଭରସା

0

କଟକ, ନିରପେକ୍ଷ ଖବର:ତା ୧୫/୦୮/୨୦୨୦ ଏମିତି ଏକ ଗାଁ ଅଛି ଯେଉଁ ଗାଁ କୁ ଯିବାକୁ ରାସ୍ତାଟିଏ ନାହିଁ। ନାଉଗାଁ ବ୍ଲକ୍ ର ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ଗାଁ ଯେଉଁ ଗାଁ କୁ ଯିବାକୁ ରାସ୍ତାଟିଏ ନାହିଁ। ଏହି ଗାଁର ଲୋକେ ବର୍ଷାଦିନେ ଗାଁ ଭିତରେ ବନ୍ଦୀ ହୋଇ ରହୁଛନ୍ତି।ନେତା,ମନ୍ତ୍ରୀ, ପ୍ରଶାସନ କେହି ବି ଏହି ଗ୍ରାମ ବାସୀଙ୍କ ଦୁଃଖ ବୁଝୁ ନାହାନ୍ତି।ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ହୋଇଥିବା ନେଇ ଡିଣ୍ଡିମ୍ ପିଟୁଥିବା ବେଳେ ସରକାରଙ୍କ ଦୁର୍ବଳତା ର ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଅନେକ ଗ୍ରାମରେ। ଯୋଜନା ପରେ ଯୋଜନା ଯେତେ କରିଲେ ବି ଏହା ଅନେକ ସ୍ଥାନ ରେ ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇ ପାରୁନାହିଁ। ଯାହାର ଜ୍ଵଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲା ନାଉଗାଁ ବ୍ଲକ ର ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ଗାଁ ଗ୍ରାମ ରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।ଏହି ଗ୍ରାମରେ ୩୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପରିବାର ରହୁଥିବା ବେଳେ ଲୋକ ସଂଖ୍ୟା ୨୦୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ।ଏହି ଗ୍ରାମ ଦେବି ନଦୀ ବନ୍ଧ ସ୍ଥିତ ସାତ କାଳିଆ ଗ୍ରାମ ଠାରୁ ୧ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଗାଁ କୁ ଯିବାକୁ ହେଲେ ପାଦ ଚଲା ରାସ୍ତା ହିଁ ଏକମାତ୍ର ଭରଷା।ଏହି ଗ୍ରାମ ର ଗ୍ରାମବାସୀ ଅନ୍ୟ ଗ୍ରାମର ଲୋକଙ୍କ ର ଘରୋଇ ଜମିର ହିଡ଼ ଦେଇକି ଯିବା ଆସିବା କରନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବେଳେ ବେଳେ ଘରୋଇ ଜମିର ମାଲିକ ଗ୍ରାମର ଲୋକ ଙ୍କ ସହିତ ପାଟି ତୁଣ୍ଡ,ଝଗଡା କରନ୍ତି,ଏମାନେ ଉପାୟ ଶୂନ୍ୟ ହୋଇ ଗ୍ରାମରେ ବନ୍ଦୀ ହୋଇ କି ରୁହନ୍ତି।ପିଲା ମାନଙ୍କର ବର୍ଷା ଦିନେ ସ୍କୁଲ୍ ଓ କଲେଜ୍ ଯିବା ପୁରା ସ୍ବପ୍ନ ପାଲଟି ଯାଏ।ରୋଗୀ ଟିଏ ମେଡିକାଲ୍ ଯିବା ପାଇଁ ହେଲେ ତାକୁ କାନ୍ଧରେ ପକାଇକି ୧ କିଲୋମିଟର ଦୂର ରେ ଥିବା ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା କୁ ନେଇକି ଯାଆନ୍ତି। ଏହି ଗାଁ ଟି ଅଞ୍ଚଳର ଶେଷ ଭାଗରେ ରହି ଥିବା ବେଳେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତା ଟିଏ ହୋଇ ପାରିଲା ନାହିଁ।ଯେପରିକି କାହାର ଦେହ ଖରାପ ହେଉ କିମ୍ବା ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ମେଡିକାଲ୍ ନେବାକୁ ହେଲେ କାନ୍ଧ ଓ ଖଟିଆ ର ଆଶ୍ରା ନେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ବୋଲି ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ଗାଁ ର ଗ୍ରାମ ବାସୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମସ୍ୟା ର ସମାଧାନ ନିମନ୍ତେ ଗ୍ରାମବାସୀ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଲେ ମଧ୍ୟ କେହି କର୍ଣ୍ଣପାତ କରୁ ନଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ନାଉଗାଁ ବ୍ଲକ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ଗାଁ ଗ୍ରାମର ଶୁଭ୍ରାଂଶୁ ବେହୁରା,ବାବୁ ଲେଙ୍କା,ଭରତ ଲେଙ୍କା,ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ରାଉତ,ସନ୍ତୋଷ ଲେଙ୍କା,ବ୍ରଜମୋହନ ମହାପାତ୍ର,ସମୀର ଲେଙ୍କା,ବିଦ୍ୟାଧର ଲେଙ୍କା,ବିପନ୍ନ ଲେଙ୍କା ପ୍ରମୁଖ ଗ୍ରାମବାସୀ।ଯଥାଶୀଘ୍ର ଘରୋଇ ଜମି କୁ କିଣି ଏହି ଗ୍ରାମକୁ ରାସ୍ତା ସଂଯୋଗ କରାନ୍ତୁ ବୋଲି ଗ୍ରାମବାସୀ ସରକାର ଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଯଦି ଖୁବଶିଘ୍ର ଗ୍ରାମର ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ନ ହୁଏ ତେବେ ଏହି ଗ୍ରାମର ଗ୍ରାମବାସୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭୋଟ ବର୍ଜନ କରିବା ସହିତ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଅଫିସ୍ ଘେରାଉ କରିବେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏ ଦିଗରେ ସରକାର କିମ୍ବା ପ୍ରଶାସନର ଦୃଷ୍ଟି କେବେ ପଡ଼ିବ ତାହା ଦେଖିବା ବାକି ରହିଲା।

Mo sapath

Leave A Reply

Your email address will not be published.