Blank space
Blank space
Breaking News/ମୁଖ୍ୟ ଖବର:
କେବଳ ନବୀନ ଓ କେବଳ ଶଙ୍ଖ ଆସିଲେ ହିଁ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଆହୁରି ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରିବ୩୬ ନଂ ୱାର୍ଡ ମଧୁସୂଦନ ନଗର ଓ ୟୁନିଟ -୪ ମାର୍କେଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନ ସଂପର୍କ ପଦଯାତ୍ରାଓଡ଼ିଶାରେ ମୋଦୀଙ୍କର ଚିରାଚରିତ ମିଛ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଓ ଫମ୍ପା ଭାଷଣକୁ କଟାକ୍ଷ କଲା କଂଗ୍ରେସମଧ୍ୟରେ ବଢ଼ୁଚି ବଜେପି ଛିଡୁଚି ବିଜେଡିୱାର୍ଡ ନଂ ୪ ର ସମ୍ମିଳିତ ବିଜେପି କର୍ମୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ ସମାବେଶକେୟାର ହସ୍ପିଟାଲ ପକ୍ଷରୁ କେୟାର କନେକ୍ଟ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜିତପଟିଆ ରାଜାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେଲେ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀଦୁଇଟି ପଦ୍ମ ଫୁଲ ଚି଼ହ୍ନରେ ମୋହର ମରିବା ପାଇଁ ନିବେଦନ କଲେ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀନିର୍ବାଚନ ଇସ୍ତହାରରେ ରହୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଘୋଷଣାPARICHAY FOUNDATION-PROJECT -PAVI – DISTRIBUTION DRIVE SUPPORTED BY Shipping corporation of India.ବିଜେପି ଡରରେ ନବୀନ ବାବୁ ଓଡ଼ିଶା ବାସୀଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଇଛନ୍ତିNMIET organizes 17th Athletic Meetସ୍ମାର୍ଟ ଲିଭିଙ୍ଗ୍ ସଲ୍ୟୁସନର ମାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଟ୍ରାଞ୍ଜେପ ସ୍ମାର୍ଟ ବିଲିଂ ଏବଂ ଆମ୍ପିଓ ପୋଲାଣ୍ଡର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମଓଡ଼ିଶା କୃଷକ ସାଥୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ…ଏଏସିସିଆଇ ର ୩ ଦିନିଆ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛିଆଗାମୀ ୨୦୨୪ ନିର୍ବାଚନ ଉତ୍ତରରୁ ଲଢ଼ିବେ ଦେବାଶିଷ ନାୟକଖୋଲିଲା ଆଭୂଷଣ ଜ୍ବେଲର୍ସ“ଜଗବନ୍ଧୁ ଜରାଶ୍ରମ” ପକ୍ଷରୁ ଶୀତବସ୍ତ୍ର ଓ ରାସନ ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନପ୍ରଫେସର ରଶ୍ମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପୁସ୍ତକ “ୟୁଭିକା” ଉନ୍ମୋଚିତPoetry Collection “YUVAIKA” Launched
Blank space

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଉନା ଠାରୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶୁଭାରମ୍ଭ …

0

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ,ନିରପେକ୍ଷ ଖବର:ତା ୧୩/୧୦ ଆଜି ଉନାର ଅମ୍ବ ଅଂଦୌରା ଠାରୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନୂତନ ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଏକ୍ସପ୍ରେସର ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସବୁଜ ପତାକା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଇଛନ୍ତି |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଏକ୍ସପ୍ରେସର ଟ୍ରେନ୍ କୋଚ୍ ଯାଞ୍ଚ କରି ଅନବୋର୍ଡ ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକର ନୀରିକ୍ଷଣ କରିଥିଲେ | ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଏକ୍ସପ୍ରେସର ଲୋକୋମୋଟିଭ ଇଞ୍ଜିନର କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ସେଣ୍ଟରକୁ ମଧ୍ୟ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି | ସେ ଉନା ରେଳ ଷ୍ଟେସନକୁ ମଧ୍ୟ ନୀରିକ୍ଷଣ କରିଥିଲେ।

Blank space

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଉନା ଜିଲ୍ଲାର ଅମ୍ବ ଅଂଦୌରା ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହିତ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଜୟ ରାମ ଠାକୁର, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ରାଜ୍ୟପାଳ ଶ୍ରୀ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱନାଥ ଆର୍ଲେକର, ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ସିଂ ଠାକୁର ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ |

ଏହି ଟ୍ରେନର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ଏକ ଆରାମଦାୟକ ଏବଂ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଯାତ୍ରା ଯୋଗାଇବ | ଉନା ଠାରୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତ୍ରା ସମୟ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ହ୍ରାସ ପାଇବ | ଅମ୍ବ ଅଂଦୌରା ଠାରୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲୁଥିବା ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଦେଶର ଚତୁର୍ଥ ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଟ୍ରେନ୍ ହେବ ଏବଂ ଏହା ପୂର୍ବ ତୁଳନାରେ ଏକ ଉନ୍ନତ ସଂସ୍କରଣ ହୋଇଥିବାରୁ ଅଧିକ ହାଲୁକା ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚ ବେଗରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସକ୍ଷମ | ବନ୍ଦେ ଭାରତ 2.0 ଅଧିକ ଉନ୍ନତି ଏବଂ ଉନ୍ନତ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇଛି ଯେପରିକି ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 0 ରୁ 100 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ମାତ୍ର 52 ସେକେଣ୍ଡରେ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 180 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ | ଉନ୍ନତ ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଏକ୍ସପ୍ରେସ 430 ଟନ୍ ର ପୂର୍ବ ସଂସ୍କରଣ ତୁଳନାରେ 392 ଟନ୍ ହେବ | ଏଥିରେ ଯାତ୍ରୀ ଚାହିଦା ଅନୁଯାୟୀ ୱାଇ-ଫାଇ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ରହିବ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଂସ୍କରଣରେ ପୂର୍ବ ସଂସ୍କରଣରେ ଥିବା 24 ଇଞ୍ଚ ଟିଭି ସ୍କ୍ରିନ ତୁଳନାରେ 32 ଇଞ୍ଚ ସ୍କ୍ରିନ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତ୍ୟକ କୋଚ ରେ ଯାତ୍ରୀ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି | ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ହେବ କାରଣ ଏସିଗୁଡିକ 15 ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଶକ୍ତି ସଂଚୟ କରାଇବ | ଟ୍ରାକ୍ସନ୍ ମୋଟରର ଧୂଳିମୁକ୍ତ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଥଣ୍ଡା ବାୟୁ ସହିତ ଯାତ୍ରା ଅଧିକ ଆରାମଦାୟକ ହେବ | ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ଏକଜୁକେଟିଭ କ୍ଲାସ୍ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିବା ସାଇଡ୍ ରିସଲିନର୍ ସିଟ୍ ସୁବିଧା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ | ଏକଜୁକେଟିଭ କୋଚଗୁଡିକରେ 180-ଡ଼ିଗ୍ରୀ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ ସିଟ୍ ର ଅତିରିକ୍ତ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି |

ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଏକ୍ସପ୍ରେସର ନୂତନ ଡିଜାଇନ୍ ରେ ବାୟୁ ବିଶୋଧନ ପାଇଁ ଛାତ-ମାଉଣ୍ଟେଡ୍ ପ୍ୟାକେଜ୍ ୟୁନିଟ୍ (RMPU) ରେ ଏକ ଫଟୋ-କାଟାଲାଇଟିସ୍ ଅଲଟ୍ରାଭାଇଓଲେଟ୍ ବାୟୁ ବିଶୋଧନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି | କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଯନ୍ତ୍ର ସଂଗଠନ (CSIO), ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ର ସୁପାରିଶ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସିଷ୍ଟମ RMPU ର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ପରିକଳ୍ପିତ ଏବଂ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି ଯାହା ବାୟୁମଣ୍ଡଳ, ଜୀବାଣୁ, ଜୀବାଣୁ ଇତ୍ୟାଦିରୁ ମୁକ୍ତ ବାୟୁକୁ ବିଶୋଧନ ଏବଂ ସଫା କରି ନିର୍ମଳ ବାୟୁ ଚଳପ୍ରଚଳ କରାଇବାରେ ସହାୟକ ହେବ |

ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଏକ୍ସପ୍ରେସ 2.0 ବହୁ ଉନ୍ନତ ତଥା ବିମାନ ପରି ଭ୍ରମଣ ଅଭିଜ୍ଞତା ପ୍ରଦାନ କରେ | ଏହା ଏକ ଆଧୁନିକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁରକ୍ଷା ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ସହିତ ଏକ ସ୍ୱଦେଶୀ ବିକଶିତ ଟ୍ରେନ୍ ଧକ୍କା ଏଡାଇବା ପ୍ରଣାଳୀ – KAVACH (କବଚ) ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ଅଛି |

19 ଅକ୍ଟୋବରରୁ ନିୟମିତ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବ – ସପ୍ତାହରେ ଛଅ ଦିନ ଚଳାଚଳ କରିବ |

ଟ୍ରେନ୍ ନମ୍ବର 22447/22448 ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ-ଅମ୍ବ ଅଂଦୌରା – ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଏକ୍ସପ୍ରେସର ନିୟମିତ ସେବା 19 ଅକ୍ଟୋବର, 2022 ରୁ ପ୍ରାରମ୍ଭ କରାଯିବ | ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ସପ୍ତାହରେ (ଶୁକ୍ରବାର ବ୍ୟତୀତ) ଛଅ ଦିନ ଚଳାଚଳ କରିବ | ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ଏକ୍ଜିକ୍ୟୁଟିଭ୍ କ୍ଲାସ୍ ଏବଂ ଚେୟାର୍ କାର୍ ସହିତ 16 ଟି କୋଚ ଉପଲବ୍ଧ |

22447 ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ-ଅମ୍ବ ଅଂଦୌରା ବନ୍ଦେ ଭାରତ ଏକ୍ସପ୍ରେସର ଯାତ୍ରୀ ଭଡା :

ଏକଜିକ୍ୟୁଟିଭ୍ କ୍ଲାସ୍ – 2045 ଟଙ୍କା (କ୍ୟାଟରିଂ ସହିତ), 1890 ଟଙ୍କା (କ୍ୟାଟରିଂ ବିନା) |

ଚେୟାର କାର୍- 1075 ଟଙ୍କା (କ୍ୟାଟରିଂ ସହିତ), 955 ଟଙ୍କା (କ୍ୟାଟରିଂ ବିନା) |

22448 ଅମ୍ବ ଅଂଦୌରା -ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ବନ୍ଦେ ଭରତ ଏକ୍ସପ୍ରେସର ଯାତ୍ରୀ ଭଡା :

ଏକଜିକ୍ୟୁଟିଭ୍ କ୍ଲାସ୍ – 2240 ଟଙ୍କା (କ୍ୟାଟରିଂ ସହିତ), 1890 ଟଙ୍କା (କ୍ୟାଟରିଂ ବିନା)
ଚେୟାର କାର୍- 1240 ଟଙ୍କା (କ୍ୟାଟରିଂ ସହିତ), 955 ଟଙ୍କା (କ୍ୟାଟରିଂ ବିନା)

ନିୟମିତ ସେବାରେ ଏହି ଟ୍ରେନ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଠାରୁ ସକାଳ 5 ଘ.50ମି.ରେ ବାହାରି ଅମ୍ବ ଅଂଦୌରା ଠାରେ ପୂର୍ବାହ୍ନ 11ଘ.୦5ମି.ରେ ପହଞ୍ଚିବ | ଫେରିବା ମାର୍ଗରେ ଏହା ଅମ୍ବ ଅଂଦୌରା ଠାରୁ ଅପରାହ୍ନ 01 ଘଟିକାରେ ଛାଡି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଠାରେ ସନ୍ଧ୍ୟା 6ଘ.25ମି.ରେ ପହଞ୍ଚିବ |

Mo sapath

Leave A Reply

Your email address will not be published.