Blank space
Blank space
Breaking News/ମୁଖ୍ୟ ଖବର:
କେବଳ ନବୀନ ଓ କେବଳ ଶଙ୍ଖ ଆସିଲେ ହିଁ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଆହୁରି ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରିବ୩୬ ନଂ ୱାର୍ଡ ମଧୁସୂଦନ ନଗର ଓ ୟୁନିଟ -୪ ମାର୍କେଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନ ସଂପର୍କ ପଦଯାତ୍ରାଓଡ଼ିଶାରେ ମୋଦୀଙ୍କର ଚିରାଚରିତ ମିଛ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଓ ଫମ୍ପା ଭାଷଣକୁ କଟାକ୍ଷ କଲା କଂଗ୍ରେସମଧ୍ୟରେ ବଢ଼ୁଚି ବଜେପି ଛିଡୁଚି ବିଜେଡିୱାର୍ଡ ନଂ ୪ ର ସମ୍ମିଳିତ ବିଜେପି କର୍ମୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ ସମାବେଶକେୟାର ହସ୍ପିଟାଲ ପକ୍ଷରୁ କେୟାର କନେକ୍ଟ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜିତପଟିଆ ରାଜାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେଲେ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀଦୁଇଟି ପଦ୍ମ ଫୁଲ ଚି଼ହ୍ନରେ ମୋହର ମରିବା ପାଇଁ ନିବେଦନ କଲେ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀନିର୍ବାଚନ ଇସ୍ତହାରରେ ରହୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଘୋଷଣାPARICHAY FOUNDATION-PROJECT -PAVI – DISTRIBUTION DRIVE SUPPORTED BY Shipping corporation of India.ବିଜେପି ଡରରେ ନବୀନ ବାବୁ ଓଡ଼ିଶା ବାସୀଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଇଛନ୍ତିNMIET organizes 17th Athletic Meetସ୍ମାର୍ଟ ଲିଭିଙ୍ଗ୍ ସଲ୍ୟୁସନର ମାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଟ୍ରାଞ୍ଜେପ ସ୍ମାର୍ଟ ବିଲିଂ ଏବଂ ଆମ୍ପିଓ ପୋଲାଣ୍ଡର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମଓଡ଼ିଶା କୃଷକ ସାଥୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ…ଏଏସିସିଆଇ ର ୩ ଦିନିଆ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛିଆଗାମୀ ୨୦୨୪ ନିର୍ବାଚନ ଉତ୍ତରରୁ ଲଢ଼ିବେ ଦେବାଶିଷ ନାୟକଖୋଲିଲା ଆଭୂଷଣ ଜ୍ବେଲର୍ସ“ଜଗବନ୍ଧୁ ଜରାଶ୍ରମ” ପକ୍ଷରୁ ଶୀତବସ୍ତ୍ର ଓ ରାସନ ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନପ୍ରଫେସର ରଶ୍ମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପୁସ୍ତକ “ୟୁଭିକା” ଉନ୍ମୋଚିତPoetry Collection “YUVAIKA” Launched
Blank space

ପୋଲିସ ଅଫିସର ଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ଅଣଦେଖା କାହିଁକି ?

ପୋଲିସ ଅଫିସର ଙ୍କ ଠାରୁ ଛଡ଼ାଇ ନିଆ ଯାଉଛି ସେମାନଙ୍କର ପରିବାର ପୋଷିବାର କ୍ଷମତା

0

**୧୫ ହଜାର ରେ ୧୮ ଘଂଟା କାମ କରୁଛନ୍ତି ପୋଲିସ ଏ.ଏସ.ଆଇ, ୯ ହଜାର ରେ ଖଟୁଛନ୍ତି କନେଷ୍ଟବଳ**

ନିରପେକ୍ଷ ଖବର:ତା ୨୩/୦୬ (ରାଜେଶ କୁମାର ଲେଙ୍କା) (କଟକ):ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର କରାଯାଉଛି କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଓ ସହଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ,କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ କହିବାକୁ ଗଲେ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା ମାନେ କଣ ଏହି ସମ୍ମାନ କୁ ନେଇକି ସେମାନଙ୍କର ପରିବାର ପୋଷିବେ। କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ନଜର ପଡୁନାହିଁ ଓ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆ ଯାଉନାହିଁ। ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଅଧିନରେ ଚାକିରି କରିଥିବା ପୋଲିସ ଏବେ ଆଗ ଧାଡ଼ିର କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା ପାଲଟିଛନ୍ତି,କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପରିଶ୍ରମର ଉପଯୁକ୍ତ ପାରିଶ୍ରମିକ ମୂଲ୍ୟ ମିଳୁ ନଥିବାରୁ ପୋଲିସ ଅଫିସରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ଓ ସେମାନଙ୍କର ପରିବାର ର ଭରଣ ପୋଷଣ ପାଇଁ ସେମାନେ ଏକ ପ୍ରକାର ଅକ୍ଷମ ହୋଇ ପଡିଛନ୍ତି।ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଅଧିନରେ ଚାକିରି କରୁଥିବା ଏସଆଇ ଙ୍କୁ ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ମିଳୁଥିବା ବେଳେ କନେଷ୍ଟବଳ ଙ୍କୁ ୯୦୦୦ ରୁ କମ ଟଙ୍କା ମିଳୁଛି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ କେତେକ ସମୟରେ ଠିକ୍ ଭାବରେ ମିଳୁ ନାହିଁ ବୋଲି ପୋଲିସ ଅଫିସର କହିଛନ୍ତି,ଯାହାକୁ ନେଇକି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି।କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଖୋଲାଖୋଲି ଏହାର ବିରୋଧ ମଧ୍ୟ କରି ପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି।ବିଶେଷ କରି ନୂଆ କରି ଯୋଗ ଦେଇ ଥିବା କର୍ମଚାରୀ ମାନେ ଏବେ ବହୁତ ଅସୁବିଧାରେ ଅଛନ୍ତି।ସରକାରୀ ଚାକିରୀ କରି ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଦୁର୍ବିସହ ହୋଇ ପଡ଼ିଛି।୨୦୧୩ ମସିହା ପରଠାରୁ ପୋଲିସ ବିଭାଗରେ ଚୁକ୍ତଭିତ୍ତିକ ନିଯୁକ୍ତି ଭାବରେ ଉଭୟ ଏସଆଇ ଓ କନେଷ୍ଟବଳ ଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ୬ ବର୍ଷ କାମ କରିବା ପରେ ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳୁଥିଲା।ଏହାପରେ ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ଏସଆଇ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଯେଉଁ ପଦବୀ ବାହାରି ଥିଲା ସେମାନଙ୍କୁ

Blank space
Advertising

୨୦୧୯ ମସିହା ରେ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳୁଥିଲା। ଆହୁରି ଅନେକ ଏସ ଆଇ ପଦବୀ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳି ପାରି ନାହିଁ।ଅଫିସ୍ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୨୧ ରେ ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବ ବୋଲି ଜଣା ପଡିଛି ।ସେହିଭଳି କନେଷ୍ଟବଳ ଙ୍କୁ ମୋଟ ୯୦୦୦ ଟଙ୍କା ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଛି ୮୦୦୦ ଟଙ୍କା,ସେଥିରେ ନିଜର ଖର୍ଚ୍ଚ ଓ ପରିବାର ଭରଣ ପୋଷଣ କଥା ନ କହିବା ଭଲ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଶରେ ଏକ ନମ୍ବର।ସେମାନେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରୁ ୧୬ ଘଣ୍ଟା ପରିଶ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି।ଦରମା କଥା କହିବାକୁ ଗଲେ ଦେଶରେ ସବୁଠୁ କମ ପାରିଶ୍ରମିକ ମିଳୁଛି ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ ଙ୍କୁ।ପୋଲିସ ଏସ ଆଇ ଙ୍କୁ ପୋଲିସ ବାହିନୀର ମେରୁଦଣ୍ଡ ବୋଲି କୁହା ଯାଇଥାଏ।ସେମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ବିଭାଗର ସମସ୍ତ ତଦନ୍ତ ଭାର ଗ୍ରହଣ କରିଥାନ୍ତି।ସପ୍ତମ ବେତନ କମିଶନଙ୍କ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ୧୯ ହଜାର ଏବଂ କନେଷ୍ଟବଳ ଙ୍କୁ ୧୫ ହଜାର ପାରିଶ୍ରମିକ ମୂଲ୍ୟ ମିଳିବା କଥା ସେତିକି ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ଦିଆ ଯାଉନାହିଁ। ଯାହାକୁ ନେଇକି ଅଫିସର ଓ କନେଷ୍ଟବଳ ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।ଏପରି ସ୍ଥଳେ ଏତେ କମ ଦରମାରେ ପରିବାର ପୋଷିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇ ପଡିଛି।ଦେଶରେ ଓଡିଶା ପୋଲିସ ସର୍ବାଧିକ ପରିଶ୍ରମ କରୁଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ରୁ ଜଣା ପଡିଥିଲା।ଯଦି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଏସବୁ ସମସ୍ୟା ର ସମାଧାନ କରା ନ ଯାଏ,ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସରକାର ଉତ୍ତର ଦାୟୀ ରହିବେ ବୋଲି ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ମହଲରେ ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୋଲିସ ଅଫିସର ମାନଙ୍କର ଏହି ଦୁର୍ଦ୍ଦିନ ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ପକାଇ ସମସ୍ୟା ର ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି।

Mo sapath

Leave A Reply

Your email address will not be published.