Blank space
Blank space
Breaking News/ମୁଖ୍ୟ ଖବର:
କେବଳ ନବୀନ ଓ କେବଳ ଶଙ୍ଖ ଆସିଲେ ହିଁ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଆହୁରି ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରିବ୩୬ ନଂ ୱାର୍ଡ ମଧୁସୂଦନ ନଗର ଓ ୟୁନିଟ -୪ ମାର୍କେଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନ ସଂପର୍କ ପଦଯାତ୍ରାଓଡ଼ିଶାରେ ମୋଦୀଙ୍କର ଚିରାଚରିତ ମିଛ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଓ ଫମ୍ପା ଭାଷଣକୁ କଟାକ୍ଷ କଲା କଂଗ୍ରେସମଧ୍ୟରେ ବଢ଼ୁଚି ବଜେପି ଛିଡୁଚି ବିଜେଡିୱାର୍ଡ ନଂ ୪ ର ସମ୍ମିଳିତ ବିଜେପି କର୍ମୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ ସମାବେଶକେୟାର ହସ୍ପିଟାଲ ପକ୍ଷରୁ କେୟାର କନେକ୍ଟ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜିତପଟିଆ ରାଜାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେଲେ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀଦୁଇଟି ପଦ୍ମ ଫୁଲ ଚି଼ହ୍ନରେ ମୋହର ମରିବା ପାଇଁ ନିବେଦନ କଲେ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀନିର୍ବାଚନ ଇସ୍ତହାରରେ ରହୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଘୋଷଣାPARICHAY FOUNDATION-PROJECT -PAVI – DISTRIBUTION DRIVE SUPPORTED BY Shipping corporation of India.ବିଜେପି ଡରରେ ନବୀନ ବାବୁ ଓଡ଼ିଶା ବାସୀଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଇଛନ୍ତିNMIET organizes 17th Athletic Meetସ୍ମାର୍ଟ ଲିଭିଙ୍ଗ୍ ସଲ୍ୟୁସନର ମାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଟ୍ରାଞ୍ଜେପ ସ୍ମାର୍ଟ ବିଲିଂ ଏବଂ ଆମ୍ପିଓ ପୋଲାଣ୍ଡର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମଓଡ଼ିଶା କୃଷକ ସାଥୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ…ଏଏସିସିଆଇ ର ୩ ଦିନିଆ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛିଆଗାମୀ ୨୦୨୪ ନିର୍ବାଚନ ଉତ୍ତରରୁ ଲଢ଼ିବେ ଦେବାଶିଷ ନାୟକଖୋଲିଲା ଆଭୂଷଣ ଜ୍ବେଲର୍ସ“ଜଗବନ୍ଧୁ ଜରାଶ୍ରମ” ପକ୍ଷରୁ ଶୀତବସ୍ତ୍ର ଓ ରାସନ ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନପ୍ରଫେସର ରଶ୍ମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପୁସ୍ତକ “ୟୁଭିକା” ଉନ୍ମୋଚିତPoetry Collection “YUVAIKA” Launched
Blank space

ଶିମିଳିପାଳରେ ବରଫ ବର୍ଷା….

0

ବାରିପଦା(ନିରପେକ୍ଷ ଖବର)ତା-୧୩/ଜାନୁଆରୀ/୨୦୨୦-ରାଜ୍ୟକୁ ପୁଣି ଫେରିଛି ଶୀତ ।ଶୀତ ର ପ୍ରକୋପରୁ ସାରା ଓଡିଶା ବର୍ତ୍ତି ପାରୁନାହିଁ । ପ୍ରବଳ ଜାଡରେ ଥରୁଛି ଓଡିଶା । ଆଂଚଳିକ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ମାନଙ୍କ ରେ ଥଣ୍ଡା ଜାରିରହିଛି ।ଏହି ଥଣ୍ଡାର ଜାଡ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ ପରିମାଣରେ ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି। ସାଧାରଣ ଜୀବନ ଯାତ୍ରାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି।ଫଳରେ ସହରରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଗାଁ ପଯ୍ୟନ୍ତ ଏବେ ଶୀତରେ ଥରୁଛି।ଏହି ବର୍ଷ ମୟୁରଭଞ୍ଜର ଶୀତ ତାର ସମସ୍ତ ପୂର୍ବ ରେକର୍ଡକୁ କାଟିଦେଇଛି।ପାରଦ ୧୦ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଯିବା ସହ ପ୍ରବଳ ଶୀତ ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି।କିଛି କିଛି ସ୍ଥାନରେ ନିଆଁ ଜାଳି ଶୀତର ପ୍ରକୋପରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।ପର୍ବତମାଳା ରେ ଘେରି ରହିଥିବା ଏହି ଜିଲ୍ଲାରେ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ତୁଷାରପାତ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି।ଗତ କାଲି ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ତୁଷାର ପାତ। ଧୀରେ ଧୀରେ ପାରଦ ନିମ୍ନ ଗାମୀ ହେବାସହ ତୁଷାର ପାତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଶିମିଳିପାଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ନିଷିଦ୍ଧାଞ୍ଚଳ ଯଥା କୁମାରୀ , ବାରହାକାମୁଡ଼ା , ଉପର ବାରହାକାମୁଡ଼ା ଓ ମେଘାସନି ଅଂଚଳ ମାନଙ୍କରେ ତୁଷାରପାତ ହୋଇଛି।

Advertising:
Blank space

ତୁଷାରପାତ ପରେ ଘାସ ଗଲିଚା ଉପରେ ଧଳା ଆସ୍ତରଣ ଛାଇ ହୋଇ ରହୁଛି।ଶୀତର ପ୍ରକୋପରେ ଶିମିଳିପାଳ ଅଂଚଳରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଜନଜୀବନ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି।ପଶୁ ପକ୍ଷୀ ସମସ୍ତେ ଶୀତ ର ଜାଡରେ ଥରୁଛନ୍ତି। ସକାଳୁ ସକାଳୁ ଏହି ସବୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ଗଛ ପତ୍ରରେ ତୁଷାରପାତରେ ଘୋଡାଇ ହୋଇରହିଛି।ଶିମିଳିପାଳକୁ ବୁଲିବା ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମାନେ ଏହି ତୁଷାରପାତର ଖୁବ ମଜା ନେଉଛନ୍ତି।ପାହାଡ ଓ ପ୍ରକୃତିମାଳାରେ ଘେରି ରହିଥିବା ଶିମିଳିପାଳ ତୁଷାରପାତ ପରେ ସତେ ଯେମିତି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଭୁସର୍ଗ ପାଲଟି ଯାଇଛି।

Mo sapath

Leave A Reply

Your email address will not be published.