Blank space
Blank space
Breaking News/ମୁଖ୍ୟ ଖବର:
କେବଳ ନବୀନ ଓ କେବଳ ଶଙ୍ଖ ଆସିଲେ ହିଁ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଆହୁରି ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରିବ୩୬ ନଂ ୱାର୍ଡ ମଧୁସୂଦନ ନଗର ଓ ୟୁନିଟ -୪ ମାର୍କେଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନ ସଂପର୍କ ପଦଯାତ୍ରାଓଡ଼ିଶାରେ ମୋଦୀଙ୍କର ଚିରାଚରିତ ମିଛ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଓ ଫମ୍ପା ଭାଷଣକୁ କଟାକ୍ଷ କଲା କଂଗ୍ରେସମଧ୍ୟରେ ବଢ଼ୁଚି ବଜେପି ଛିଡୁଚି ବିଜେଡିୱାର୍ଡ ନଂ ୪ ର ସମ୍ମିଳିତ ବିଜେପି କର୍ମୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ ସମାବେଶକେୟାର ହସ୍ପିଟାଲ ପକ୍ଷରୁ କେୟାର କନେକ୍ଟ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜିତପଟିଆ ରାଜାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେଲେ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀଦୁଇଟି ପଦ୍ମ ଫୁଲ ଚି଼ହ୍ନରେ ମୋହର ମରିବା ପାଇଁ ନିବେଦନ କଲେ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀନିର୍ବାଚନ ଇସ୍ତହାରରେ ରହୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଘୋଷଣାPARICHAY FOUNDATION-PROJECT -PAVI – DISTRIBUTION DRIVE SUPPORTED BY Shipping corporation of India.ବିଜେପି ଡରରେ ନବୀନ ବାବୁ ଓଡ଼ିଶା ବାସୀଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଇଛନ୍ତିNMIET organizes 17th Athletic Meetସ୍ମାର୍ଟ ଲିଭିଙ୍ଗ୍ ସଲ୍ୟୁସନର ମାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଟ୍ରାଞ୍ଜେପ ସ୍ମାର୍ଟ ବିଲିଂ ଏବଂ ଆମ୍ପିଓ ପୋଲାଣ୍ଡର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମଓଡ଼ିଶା କୃଷକ ସାଥୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ…ଏଏସିସିଆଇ ର ୩ ଦିନିଆ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛିଆଗାମୀ ୨୦୨୪ ନିର୍ବାଚନ ଉତ୍ତରରୁ ଲଢ଼ିବେ ଦେବାଶିଷ ନାୟକଖୋଲିଲା ଆଭୂଷଣ ଜ୍ବେଲର୍ସ“ଜଗବନ୍ଧୁ ଜରାଶ୍ରମ” ପକ୍ଷରୁ ଶୀତବସ୍ତ୍ର ଓ ରାସନ ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନପ୍ରଫେସର ରଶ୍ମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପୁସ୍ତକ “ୟୁଭିକା” ଉନ୍ମୋଚିତPoetry Collection “YUVAIKA” Launched
Blank space

ଓଡ଼ିଶାରେ ମୋଦୀଙ୍କର ଚିରାଚରିତ ମିଛ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଓ ଫମ୍ପା ଭାଷଣକୁ କଟାକ୍ଷ କଲା କଂଗ୍ରେସ

0

ଭୁବନେଶ୍ଵର,, ତା. ୧୧.୦୫ ରିଖ : ବିଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ଲଗାତର ମିଛ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତାରିତ କରିଥିବା ମୋଦୀ
ସରକାର ଓଡ଼ିଶା ଆସି ପୁନର୍ବାର ତାଙ୍କର ଲକ୍ଷହୀନ ଫମ୍ପା ଭାଷଣରେ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କୁ ଆପ୍ୟାୟିତ କରିବାର ପ୍ରଚେଷ୍ଟାକୁ କଡା
ସମାଲୋଚନା କରିଛି କଂଗ୍ରେସ। ଆଜି ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଠାରେ ଏକ ସମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଜାତୀୟ ପ୍ରବକ୍ତା ଆଲୋକ
ଶର୍ମା ମୋଦୀଙ୍କର ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ସଭାରେ ଦେଉଥୁବା ଭାଷଣକୁ ମୂଲ୍ୟହିନ ବୋଲି ଅଭିହିତ କରିବା ସହିତ
ମୋଦୀ ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ଶାସନ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପାଇଁ ଦେଇଥ‌ିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପାଳନ କରିବାରେ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ଫେଲ୍ ମାରିଥିବା
କଥା କହିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ଅପାରଗ ଦୁର୍ନୀତିଗ୍ରସ୍ତ ସରକାର କହୁଥିବାବେଳେ ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ସଭାରେ
ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଜଣେ ଲୋକପ୍ରିୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଅଭିହିତ କରିଥିଲେ। କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ସଭା
ସମିତିରେ ଦେଶର ଅସଲ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ମୌନବ୍ରତ ଧାରଣ କରିଥିବା ମୌନମୋଦୀ ଦେଶରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବଢ଼ିଥିବା
ପେଟ୍ରୋଲ, ଡିଜେଲ ଏବଂ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥର ଅହେତୁକ ମୂଲ୍ୟବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ରେକର୍ଡ଼ ତୋଡ଼୍ ବେରୋଜଗାରୀ ଉପରେ
ଗୋଟିଏ ଶବ୍ଦ କହୁନାହାନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶାରେ ବିଜେଡ଼ି ସରକାର ସମୟରେ ନାରୀ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଓ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ହିଂସା ଚରମସୀମାରେ
ପହଂଚିଥିବାବେଳେ, କେନ୍ଦ୍ରରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କର ପୃଷ୍ଠପୋଷକତାରେ ବିଜେପି ନେତା ବ୍ରଜଭୂଷଣ ଚରଣ ସିଂ, କୁଲଦିପ୍ ସିଂ
ସେନ୍‌ଗାର, ସ୍ଵାମୀ ଚିନ୍ମୟାନନ୍ଦ ଏବଂ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ପ୍ରକ୍ଟ୍ରୋଲ୍ଲା ରେବନା ଆଦି ବଳାତ୍କାରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ମୁହଁ ଖୋଲୁ ନାହାନ୍ତି। ରାଜା
ସାହେବ ନିଜର ଚିରାଚରିତ ଆଦର୍ କାଇଦାରେ ମିଛ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଓ ମିଛ ଭାଷଣର ପାହାଡ଼ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ଆଗରେ ଉପସ୍ଥାପନ
କରିବା ଛଡ଼ା କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କଲେ ନାହିଁ । ଉଭୟ ବିଜେପି ଓ ବିଜେଡ଼ି ଅଶ୍ବିନୀ ବୈଷ୍ଣବଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ପଠାଇଲେ। ଅଘୋସିତ
ଫେଟରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଶାସନ ଚାଲୁଛି। ଓଡ଼ିଶାରେ କୋଇଲା ରୟାଲିଟ୍, ଗ୍ରୀନ୍ ଏନର୍ଜୀ ସେସ୍, ରାଜ୍ୟର ଜିଏସ୍ଟି ଅଂଶଧନ ଇତ୍ୟାଦି
ବାବଦକୁ ପାଖାପାଖୁ ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ବକେୟା ପଡ଼ିଛି। ଆମର ପ୍ରଶ୍ନ ଏ ଟଙ୍କା ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କୁ କେବେ ମିଳିବ ସେ ବିଷୟରେ
ମୋଦୀ ସ୍ପଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ । ଦେଶରେ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବା ୩୦ ଲକ୍ଷ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ମଧ୍ୟରୁ ଓଡ଼ିଶାରୁ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କୁ କେତେ ମିଳିଛି ତା’ର ହିସାବ
ଦିଅନ୍ତୁ। ବର୍ଷକୁ ୨ କୋଟି ନିଯୁକ୍ତି ମଧ୍ୟରୁ ଓଡ଼ିଶାର ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କୁ କେତେ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଛି ତା’ର ହିସାବ ରଖନ୍ତୁ। ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ,
ଆଦିବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଆଣିଥିବା ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଜଙ୍ଗଲ ନିୟମକୁ କାହିଁକି କାର୍ଯ୍ୟକାରି କରୁନାହାନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ବାର୍ଥ ସମ୍ବଳିତ କୌଣସି ପ୍ରଶ୍ନ
ବିଜେଡ଼ି ସାଂସଦଙ୍କ ଦ୍ବାରା ସଂସଦରେ କାହିଁକି ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଉ ନାହିଁ। କେନ୍ଦ୍ର ଅବହେଳା ବିଷୟରେ ବଜେଡ଼ି ନେତା କାହିଁକି ସ୍ଵର
ଉତୋଳନ କରୁନାହାନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶାକୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଦାନରେ ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଦିଆଯାଉଥିବା ଭ୍ରମାତ୍ମକ ତଥ୍ୟକୁ କଟାକ୍ଷ କରି ଶ୍ରୀ
ଶର୍ମା କହିଥିଲେ ଯେ ମୋଦୀ ଓ ତାଙ୍କ ଦଳର ଅନ୍ୟ ନେତା ଭଲ ଭାବରେ ନିଜ ଭିତରେ ଆଲୋଚନା ଓ ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା କଲା ପରେ
ସାଧାରଣ ସଭାରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖନ୍ତୁ। ଓଡ଼ିଶା ନେତା ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ୧୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ରାଶି ଓଡ଼ିଶାକୁ
ଦିଆଯାଇଥବା କଥା କହୁଥିବାବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କର ବ୍ରହ୍ମପୁର ନିର୍ବାଚନୀ ସଭାରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସହାୟତା
ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା କଥା କହିଥିଲେ। ମୋଦୀ ନବୀନ ବାବୁଙ୍କ ନାମ ନ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ଉଭୟ
ଦଳର ଭିତିରିଆ ସଂପର୍କକୁ ପଦାରେ ପକାଇଛି। ଦେଶରେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ କାଠ କଣ୍ଢେଇ ଭଳି ବ୍ୟବହାର
କରୁଛନ୍ତି । ଦେଶର ନିର୍ବାଚନରେ ଭୋଟିଂ ପ୍ରତିଶତକୁ ନେଇ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ସଂଖ୍ୟା ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ପ୍ରତି
ଦେଶବାସୀଙ୍କ ମନରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଡବଲ ଇଞ୍ଜିନ ସରକାରଙ୍କ ମତଲବ୍ ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଥ‌ିବା କିଛି
ଦୁର୍ନୀତିଖୋର ନେତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟରେ ଦାୟିତ୍ଵ ଦେବା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜରିଆରେ ରାଜ୍ୟର ସଂପତି ଲୁଟ୍ କରିବା, ଇଲେକ୍ଟୋରାଲ ବଣ୍ଡ
ଜରିଆରେ ବିଜେପିର ରାଜକୋଷକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଏବଂ ଓଡ଼ିଶାର ପୂର୍ବ ଆଇ.ଏ.ଏସ୍. ଅଫିସରଙ୍କ ନିଜ ଲୋକଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶାର ସମସ୍ତ ଠିକା
କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଆଦି କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଇ.ଡ଼ି ଓ ସି.ବି.ଆଇ କେବେ କାହାକୁ ନୋଟିସ୍ କରିଛି କି ? ଏ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତର ଆମେ
ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବେ ମୋଦୀଙ୍କ ଠାରୁ ଚାହୁଁ। ବାଲେଶ୍ଵର ଟ୍ରେନ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାର ସି.ବି.ଆଇ ପାଂଚ କରିବା ପାଇଁ ଯେଉଁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା
ତା’ର ନିର୍ଯ୍ୟାସ କ’ଣ ଆସିଲା ସେ ବିଷୟରେ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଅବଗତ କରାନ୍ତୁ।
ଆଜିର ଏହି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏ.ଆଇ.ସି.ସି ମିଡ଼ିଆ ସଂଯୋଜକ ପ୍ରଭାତ କୁମାର, ପିସିସି ମୁଖପାତ୍ର ପ୍ରଶାନ୍ତ ଶତପଥ୍ ଓ ଡ.
ଦେବାଶିଷ ଭୁୟାଁ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

Mo sapath

Leave A Reply

Your email address will not be published.