Blank space
Blank space
Breaking News/ମୁଖ୍ୟ ଖବର:
କେବଳ ନବୀନ ଓ କେବଳ ଶଙ୍ଖ ଆସିଲେ ହିଁ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଆହୁରି ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରିବ୩୬ ନଂ ୱାର୍ଡ ମଧୁସୂଦନ ନଗର ଓ ୟୁନିଟ -୪ ମାର୍କେଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନ ସଂପର୍କ ପଦଯାତ୍ରାଓଡ଼ିଶାରେ ମୋଦୀଙ୍କର ଚିରାଚରିତ ମିଛ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଓ ଫମ୍ପା ଭାଷଣକୁ କଟାକ୍ଷ କଲା କଂଗ୍ରେସମଧ୍ୟରେ ବଢ଼ୁଚି ବଜେପି ଛିଡୁଚି ବିଜେଡିୱାର୍ଡ ନଂ ୪ ର ସମ୍ମିଳିତ ବିଜେପି କର୍ମୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ ସମାବେଶକେୟାର ହସ୍ପିଟାଲ ପକ୍ଷରୁ କେୟାର କନେକ୍ଟ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜିତପଟିଆ ରାଜାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେଲେ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀଦୁଇଟି ପଦ୍ମ ଫୁଲ ଚି଼ହ୍ନରେ ମୋହର ମରିବା ପାଇଁ ନିବେଦନ କଲେ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀନିର୍ବାଚନ ଇସ୍ତହାରରେ ରହୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଘୋଷଣାPARICHAY FOUNDATION-PROJECT -PAVI – DISTRIBUTION DRIVE SUPPORTED BY Shipping corporation of India.ବିଜେପି ଡରରେ ନବୀନ ବାବୁ ଓଡ଼ିଶା ବାସୀଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଇଛନ୍ତିNMIET organizes 17th Athletic Meetସ୍ମାର୍ଟ ଲିଭିଙ୍ଗ୍ ସଲ୍ୟୁସନର ମାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଟ୍ରାଞ୍ଜେପ ସ୍ମାର୍ଟ ବିଲିଂ ଏବଂ ଆମ୍ପିଓ ପୋଲାଣ୍ଡର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମଓଡ଼ିଶା କୃଷକ ସାଥୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ…ଏଏସିସିଆଇ ର ୩ ଦିନିଆ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛିଆଗାମୀ ୨୦୨୪ ନିର୍ବାଚନ ଉତ୍ତରରୁ ଲଢ଼ିବେ ଦେବାଶିଷ ନାୟକଖୋଲିଲା ଆଭୂଷଣ ଜ୍ବେଲର୍ସ“ଜଗବନ୍ଧୁ ଜରାଶ୍ରମ” ପକ୍ଷରୁ ଶୀତବସ୍ତ୍ର ଓ ରାସନ ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନପ୍ରଫେସର ରଶ୍ମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପୁସ୍ତକ “ୟୁଭିକା” ଉନ୍ମୋଚିତPoetry Collection “YUVAIKA” Launched
Blank space

ରାତି ପାହିଲେ ଆଲୋକର ପର୍ବ ପବିତ୍ର ଦୀପାବଳି

ହଜି ଯାଉଛି ପୁରୁଣା ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରା

0

ବାରିପଦା(ନିରପେକ୍ଷ ଖବର)ତା:୨୭/ଅକ୍ଟୋବର/୨୦୧୯- ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମଚନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣଲଙ୍କାରୁ ମାତା ସୀତାଙ୍କୁ ରାବଣ କବଳରୁ ରକ୍ଷା କରି ଅଯୋଧ୍ୟାକୁ ଆସିଥିଲେ। ମାତା ସୀତା ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଂଚିବା ପରେ ସମଗ୍ର ଅଯୋଧ୍ୟାବାସୀଙ୍କ ମନରେ ଖୁସିର ଲହରୀ ଖେଳିଯାଇଥିଲା। ଏହି ବିଜୟ ଦିବସକୁ ପାଳିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଖୁସିରେ ଦୀପ ଜାଳି ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମଚନ୍ଦ୍ର ଓ ସୀତା ମାତା ଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ।

ସେହିଦିନଠାରୁ ଏହି ଦିବସକୁ ସମଗ୍ର ଭାରତ ବର୍ଷରେ ଆଲୋକର ପର୍ବ ଦୀପାବଳି ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ପୁଣି ଥରେ ରାତି ପାହିଲେ ସେହି ଆଲୋକର ପର୍ବ ପବିତ୍ର ଦୀପାବଳି ଆସି ପହଁଚି ଯାଇଛି। ଅମାବାସ୍ୟାର ଅନ୍ଧକାର ରାତିକୁ ଆଲୋକମାଳାରେ ସଜେଇ ଦେବ। ମାନବ ଭିତରେ ଥିବା ଲୋଭ, ପାପ, ମୋହ, ଅହଂକାର ରୂପି ରାକ୍ଷାସକୁ ଜଳିପୋଡି ପାଉଁଶ କରିଦେବ। କାହିଁ କେଉଁ କାଳରୁ ହିନ୍ଦୁ ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରାର ପ୍ରତୀକ ଭାବେ ଏହି ଦୀପାବଳି ଉତ୍ସବକୁ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲା ସମତେ ସାରା ଭାରତ ବର୍ଷରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଦୀପାବଳି ଉତ୍ସବରେ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କୁ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଦେଲେ ତାଙ୍କ ଆତ୍ମାକୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବା ସହିତ ଆମେ କୋଟି ପୁଣ୍ୟ ଅର୍ଜନ କରନ୍ତି। ହେଲେ ଏବେ ଆଧୁନିକ ସମାଜରେ ଆଜି ନିଜର ପରିଚୟ ହରାଇବାକୁ ଯାଉଛି ଅନ୍ଧକାର ରାତିକୁ ଆଲୋକରେ ସୁସଜିତ କରୁଥିବା ଏହି ମାଟି ଦୀପ। କୌଳିକ ବୃତ୍ତି ହରାଉଛନ୍ତି ଦୀପ କାରିଗର ।

Blank space

ବଜାରର ଚାଇନା ଦୀପ ଏବଂ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଦୀପର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଦୀପ କାରିଗରଙ୍କ ଜୀବନ ଅନ୍ଧକାରଛନ୍ନ ହେବାକୁ ବସିଛି। ଆଉ ମାତ୍ର କେଇ ମୁର୍ହୂତ ପରେ ଆଲୋକର ପର୍ବ ଦୀପାବଳୀ ଆସୁଛି। ପୂର୍ବରୁ ଆଲୋକର ପର୍ବ ଦୀପାବଳୀରେ ଦୀପର ରହିଥାଏ ନିଆରା ଚାହିଦା । ଏହି ଚାହିଦାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କୁମ୍ଭାର ପରିବାର ମାଟି ଦୀପ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ସାମଗ୍ରୀ ତିଆରି କରି ସଜେଇ ରଖିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ବଜାରକୁ ଚାଇନା ଦୀପ ଓ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଆଧୁନିକ ମହମବତୀ ଆସିବା ପରେ ଏହି ମାଟି ଦୀପର ଆଦର କମିବାରେ ଲାଗିଛି। ଫଳରେ ମାଟିରେ ଦୀପ ତିଆରି କରି ନିଜର କୌଳିକ ବୃତିକୁ ପାଥେୟ କରି ପରିବାର ପୋଷୁଥିବା କାରିଗରମାନେ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ।କାହିଁ କେଉଁ କାଳରୁ ହିନ୍ଦୁ ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରାର ପ୍ରତୀକ ଭାବେ ଦୀପର ରହିଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ । ତେବେ ପୂଜାପର୍ବ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଆ ଘରେ ଏହି ମାଟି ଦୀପର ଖୋଜା ପଡିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏବେ ସେସବୁ ଆଉ ଦେଖାଯାଉନି। ଆଧୁନିକ ସମାଜରେ ଆମେ ନିଜକୁ ନିଜେ ହଜାଇ ଦେଇ ପୁରୁଣା ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରାକୁ ଭୁଲିବାକୁ ବସିଛେ।

 

Mo sapath

Leave A Reply

Your email address will not be published.