Blank space
Blank space
Breaking News/ମୁଖ୍ୟ ଖବର:
କେବଳ ନବୀନ ଓ କେବଳ ଶଙ୍ଖ ଆସିଲେ ହିଁ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଆହୁରି ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରିବ୩୬ ନଂ ୱାର୍ଡ ମଧୁସୂଦନ ନଗର ଓ ୟୁନିଟ -୪ ମାର୍କେଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନ ସଂପର୍କ ପଦଯାତ୍ରାଓଡ଼ିଶାରେ ମୋଦୀଙ୍କର ଚିରାଚରିତ ମିଛ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଓ ଫମ୍ପା ଭାଷଣକୁ କଟାକ୍ଷ କଲା କଂଗ୍ରେସମଧ୍ୟରେ ବଢ଼ୁଚି ବଜେପି ଛିଡୁଚି ବିଜେଡିୱାର୍ଡ ନଂ ୪ ର ସମ୍ମିଳିତ ବିଜେପି କର୍ମୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ ସମାବେଶକେୟାର ହସ୍ପିଟାଲ ପକ୍ଷରୁ କେୟାର କନେକ୍ଟ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜିତପଟିଆ ରାଜାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେଲେ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀଦୁଇଟି ପଦ୍ମ ଫୁଲ ଚି଼ହ୍ନରେ ମୋହର ମରିବା ପାଇଁ ନିବେଦନ କଲେ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀନିର୍ବାଚନ ଇସ୍ତହାରରେ ରହୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଘୋଷଣାPARICHAY FOUNDATION-PROJECT -PAVI – DISTRIBUTION DRIVE SUPPORTED BY Shipping corporation of India.ବିଜେପି ଡରରେ ନବୀନ ବାବୁ ଓଡ଼ିଶା ବାସୀଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଇଛନ୍ତିNMIET organizes 17th Athletic Meetସ୍ମାର୍ଟ ଲିଭିଙ୍ଗ୍ ସଲ୍ୟୁସନର ମାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଟ୍ରାଞ୍ଜେପ ସ୍ମାର୍ଟ ବିଲିଂ ଏବଂ ଆମ୍ପିଓ ପୋଲାଣ୍ଡର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମଓଡ଼ିଶା କୃଷକ ସାଥୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ…ଏଏସିସିଆଇ ର ୩ ଦିନିଆ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛିଆଗାମୀ ୨୦୨୪ ନିର୍ବାଚନ ଉତ୍ତରରୁ ଲଢ଼ିବେ ଦେବାଶିଷ ନାୟକଖୋଲିଲା ଆଭୂଷଣ ଜ୍ବେଲର୍ସ“ଜଗବନ୍ଧୁ ଜରାଶ୍ରମ” ପକ୍ଷରୁ ଶୀତବସ୍ତ୍ର ଓ ରାସନ ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନପ୍ରଫେସର ରଶ୍ମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପୁସ୍ତକ “ୟୁଭିକା” ଉନ୍ମୋଚିତPoetry Collection “YUVAIKA” Launched
Blank space

‘ସର୍ବସାଧାରଣ’ଖବରକାଗଜ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ….

*ଖବରକାଗଜର ପ୍ରଥମ ପୃଷ୍ଠାରେ ସକରାତ୍ମକ ସମ୍ବାଦ ପ୍ରକାଶ ପାଉ ଯେପରି ଖବରରେ ସାରା ବିଶ୍ୱ ଝଙ୍କୃତ ହେବ ।

0

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ନିରପେକ୍ଷ ଖବର:୨୮/୧୧/୨୦୧୯ ଆଜି ‘ସର୍ବସାଧାରଣ’ଖବରକାଗଜର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ର. ଗଣେଶୀଲାଲ ଏପରି ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ‘ସର୍ବସାଧାରଣ’ କାର୍ଯର୍୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରାଜ୍ୟପାଳ କହିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଖବରକାଗଜର ପ୍ରଥମ ପୃଷ୍ଠାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଖବର ସହିତ ହତ୍ୟା ଓ ଅପରାଧ ଭଳି ଖବର ମୁଖ୍ୟ ଖବର ଭାବେ ସ୍ଥାନ ପାଉଛି । ମାତ୍ର ପ୍ରଥମ ପୃଷ୍ଠାରେ ଦେଶ ପାଇଁ ଜୀବନ ଦେଉଥିବା ସୈନିକର ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ଆବଶ୍ୟକ । ଅମୃତର ସନ୍ଧାନରେ ପାଗଳ ହୋଇ ତାହାକୁ ଅନ୍ୱେଷଣ କରୁଥିବା ମଣିଷର ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ଆବଶ୍ୟକ । ସର୍ବୋପରି ଖବରକାଗଜର ପ୍ରଥମ ପୃଷ୍ଠାରେ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ହିତ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ଉଚିତ ବୋଲି ରାଜ୍ୟପାଳ କହିଛନ୍ତି । ‘ସର୍ବସାଧାରଣ’ର ନାମକରଣରୁ ନେଇ ମୋର ମନେ ହୁଏ ଯେ, ଦୀପ ଯେପରି ନିଜର ଆଲୋକ ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ଧାରକୁ ଦୂରୀଭୂତ କରିଥାଏ, ସେପରି ସର୍ବସାଧାରଣ ସମାଜର ଅନ୍ଧାକାରକୁ ଦୂର କରିବ । ସମ୍ବାଦପତ୍ରର ବାର୍ତ୍ତା ସାରା ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ପ୍ରସାରିତ ହୁଏ । ସେପରି ‘ସର୍ବସାଧାରଣ’ ନିଜର ପୃଷ୍ଠାରେ ଏ ମାଟିର ପ୍ରତିଟି ଧୂଳିକଣାକୁ ଧରି ରଖୁ ବୋଲି ରାଜ୍ୟପାଳ କହିଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ, ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ସମ୍ବିଧାନରୁ କୌଣସି କଥା ଅଲଗା ହୋଇନଥାଏ । ଉକ୍ରଳ ଭୂମି କ୍ଷମାମୟ. ବାତ୍ସଲ୍ୟମୟୀ । ଡବ୍ଲ୍ୟୁ, ଡବ୍ଲ୍ୟୁ ହଣ୍ଟର୍ ଏହା କହିଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶାରେ ଭାଗବତ ଟୁଙ୍ଗୀ ରହିଛି । କବି ଜୟଦେବଙ୍କ ଶ୍ଲୋକ ଆଧାରରେ ଉକ୍ରଳ ପ୍ରଦେଶର ମହାନତା ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ର. ଗଣେଶୀଲାଲ୍ ରାଜ୍ୟର ବିକାଶରେ ‘ସର୍ବସାଧାରଣ’ ଖବରକାଗଜ ଭୂମିକା ରହୁ ବୋଲି କାମନା କରିଥିଲେ ।ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଜଳସମ୍ପଦ, ସୂଚନା ଓ ଲୋକସମ୍ପର୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଘୁନନ୍ଦନ ଦାସ କହିଥିଲେ ଯେ ଭାରତରେ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ହେଉଛି ଚତୁର୍ଥସ୍ତମ୍ବ । ଏଥିରେ କୌଣସି ଲକ୍ଷ୍ମଣରେଖା ନାହିଁ । ଲକ୍ଷ୍ମଣରେଖା ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସବୁଠାରୁ କଠିନ କାର୍ଯ୍ୟ । ସାମାଜିକ ଅଙ୍ଗୀକାରବଦ୍ଧତା ନେଇ ସାମ୍ବାଦିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ୨୦୧୧ରୁ ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଁ ପାଠକୀୟ ଆଦୃତି ଲାଭ କରିଥିବା ‘ସର୍ବସାଧାରଣ’ ସମ୍ବାଦପତ୍ର ସାଧାରଣ ଲୋକର ଦୁଃଖ ଓ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶାକୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଛି । ସରକାର ଓ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟ ରଖି ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହା ଆହୁରି ସଫଳତା ଅର୍ଜନ କରିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଦାସ ଆଶା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ‘ସମାଜ’ର ସମ୍ପାଦକ ବାମାପଦ ତ୍ରିପାଠୀ କହିଥିଲେ, ଗଣମାଧ୍ୟମର ସ୍ୱାଧୀନତା ବାସ୍ତବ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେଉନାହିଁ । ଚତୁର୍ଥ ସ୍ତମ୍ବ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କିଛି ଉଲ୍ଲେଖ ନାହିଁ । ପାଠକୀୟ ଶ୍ରଦ୍ଧା ଓ ବିଶ୍ୱସନୀୟତାକୁ ଆଧାର କରି ଖବରକାଗଜଟିଏ ଆଗକୁ ବଢ଼ିଥାଏ । ୨୦୧୯ର ଏକ ସମୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗଣମାଧ୍ୟମ ସ୍ୱାଧୀନତା ସୂଚକାଙ୍କରେ ୧୮୦ଟି ରାଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ସ୍ଥାନ ୧୪୦ରେ ରହିଛି । ଗଣମାଧ୍ୟମର ସହାୟକ ଭୂମିକାରେ ଏବେ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଉଭା ହୋଇଛି । ରାଜଧାନୀରେ ବସି ଆମେ ଯେଉଁ ସମ୍ବାଦ ଲେଖୁଛୁ, ତାହା ଶେଷ ଓ ମୂଳ ସମ୍ବାଦ ନୁହେଁ । ସମାଜର ତଳ ସ୍ତରରୁ ଯେଉଁ ସମ୍ବାଦ ଆସିଥାଏ, ସେଥିରୁ ମୁଖ୍ୟ ସମ୍ବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଗଣମାଧ୍ୟମ କେବେ ପରାସ୍ତ ହୁଏନାହିଁ ଓ ସତ୍ୟର ସନ୍ଧାନରେ ରହିଥାଏ ବୋଲି ‘ସମାଜ’ର ସମ୍ପାଦକ ଶ୍ରୀ ତ୍ରିପାଠୀ କହିଥିଲେ । ‘ସର୍ବସାଧାରଣ’ର ସମ୍ପାଦକ ଡ. ହରପ୍ରସାଦ ପରିଛା ପଟନାୟକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି କହିଥିଲେ, ସମ୍ପାଦକର ସ୍ୱପ୍ନ କେବେ ହେଲେ ସାର୍ଥକ ହୁଏ ନାହିଁ । ସତ୍ୟକୁ ନେଇ ସେ ସ୍ଥିତାବସ୍ଥା ପରଖୁଥାଏ । ଆଜି ଯାହା ସତ୍ୟ, କାଲି ତାହା ଭ୍ରମରେ ପରିଣତ ହୋଇଥାଏ । ଆଜିର ଯୁବସମାଜ ଦ୍ୱିଧାଗ୍ରସ୍ତ । ସେ ଯୁବସମାଜ ଉପରେ ସମାଜର ଭରସା ରହିଛି । ସେ ଅନବରତ ସଂଗ୍ରାମ ଜାରି ରଖିଥାଏ ବୋଲି ସମ୍ପାଦକ ଡ. ପଟନାୟକ କହିଥିଲେ ।‘ସର୍ବସାଧାରଣ’ର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସତ୍ୟପ୍ରିୟ ଜୟସିଂହ ଅତିଥି ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା ବେଳେ ବାର୍ତ୍ତା ସମ୍ପାଦକ କମଳାକାନ୍ତ ପତି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ‘ସର୍ବସାଧାରଣ’ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ଓ ସଫଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଥିଲା ।

Mo sapath

Leave A Reply

Your email address will not be published.