Blank space
Blank space
Breaking News/ମୁଖ୍ୟ ଖବର:
କେବଳ ନବୀନ ଓ କେବଳ ଶଙ୍ଖ ଆସିଲେ ହିଁ ଆମ ରାଜ୍ୟରେ ଆହୁରି ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରିବ୩୬ ନଂ ୱାର୍ଡ ମଧୁସୂଦନ ନଗର ଓ ୟୁନିଟ -୪ ମାର୍କେଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନ ସଂପର୍କ ପଦଯାତ୍ରାଓଡ଼ିଶାରେ ମୋଦୀଙ୍କର ଚିରାଚରିତ ମିଛ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଓ ଫମ୍ପା ଭାଷଣକୁ କଟାକ୍ଷ କଲା କଂଗ୍ରେସମଧ୍ୟରେ ବଢ଼ୁଚି ବଜେପି ଛିଡୁଚି ବିଜେଡିୱାର୍ଡ ନଂ ୪ ର ସମ୍ମିଳିତ ବିଜେପି କର୍ମୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ ସମାବେଶକେୟାର ହସ୍ପିଟାଲ ପକ୍ଷରୁ କେୟାର କନେକ୍ଟ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜିତପଟିଆ ରାଜାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେଲେ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀଦୁଇଟି ପଦ୍ମ ଫୁଲ ଚି଼ହ୍ନରେ ମୋହର ମରିବା ପାଇଁ ନିବେଦନ କଲେ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀନିର୍ବାଚନ ଇସ୍ତହାରରେ ରହୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଘୋଷଣାPARICHAY FOUNDATION-PROJECT -PAVI – DISTRIBUTION DRIVE SUPPORTED BY Shipping corporation of India.ବିଜେପି ଡରରେ ନବୀନ ବାବୁ ଓଡ଼ିଶା ବାସୀଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଇଛନ୍ତିNMIET organizes 17th Athletic Meetସ୍ମାର୍ଟ ଲିଭିଙ୍ଗ୍ ସଲ୍ୟୁସନର ମାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଟ୍ରାଞ୍ଜେପ ସ୍ମାର୍ଟ ବିଲିଂ ଏବଂ ଆମ୍ପିଓ ପୋଲାଣ୍ଡର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମଓଡ଼ିଶା କୃଷକ ସାଥୀ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ…ଏଏସିସିଆଇ ର ୩ ଦିନିଆ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛିଆଗାମୀ ୨୦୨୪ ନିର୍ବାଚନ ଉତ୍ତରରୁ ଲଢ଼ିବେ ଦେବାଶିଷ ନାୟକଖୋଲିଲା ଆଭୂଷଣ ଜ୍ବେଲର୍ସ“ଜଗବନ୍ଧୁ ଜରାଶ୍ରମ” ପକ୍ଷରୁ ଶୀତବସ୍ତ୍ର ଓ ରାସନ ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନପ୍ରଫେସର ରଶ୍ମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପୁସ୍ତକ “ୟୁଭିକା” ଉନ୍ମୋଚିତPoetry Collection “YUVAIKA” Launched
Blank space

ଭାରତୀୟ ଖାଉଟି କଲ୍ୟାଣ ପରିଷଦ (ଏଆଇସିଡବ୍ଲୁସି) ଓଡ଼ିଶା ଚାପଫରର କାର୍ଯ୍ୟାରମ୍ଭ…

0

*ପରିଷଦ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଦେଶର ୨୨ତମ ରାଜ୍ୟ ଚାପଫର -ରାଜ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ମନୋନୀତ – ଉପଭୋକ୍ତା ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ-୨୦୧୯ ସଂପର୍କିତ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,ନିରପେକ୍ଷ ଖବର: ୧୦/୧୧/୨୦୧୯ : ଭାରତୀୟ ଉପଭୋକ୍ତା ମହାସଂଘ ( ସିସିଆଇ) ସହ ଅନୁବନ୍ଧିତ ଓ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଉପଭୋକ୍ତା ବ୍ୟାପାର ସର୍ବ ଭାରତୀୟ ଖାଉଟି କଲ୍ୟାଣ
ପରିଷଦ (ଏଆଇସିଡବ୍ଲୁସି) ଆଜି ନିଜର ଓଡ଼ିଶା ଚାପଫର ଘୋଷଣା କରିବା ସହ ଓଡ଼ିଶାରେ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟାରମ୍ଭ କରିଛି । ଓଡ଼ିଶା ଦେଶର ୨୨ତମ ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ପରିଷଦ ଖାଉଟି ବା ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଅଧିକାର ରକ୍ଷା ଓ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱରକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ମଞ୍ଚରେ ଉଠାଇବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଂପୂର୍ଣ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ସିସିଆଇର ଜାତୀୟ ସଭାପତି ଡ. ଅନନ୍ତ ଶର୍ମା ଓ
ଏଆଇସିଡବ୍ଲୁସିର ଜାତୀୟ ମହାସଚିବ ଶ୍ରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ତିୱାରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଚାପଫରର ରାଜ୍ୟ ଓ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି । ଶ୍ରୀ ସୁନୀଲ କୁମାର ବେହେରା ଓ ଶ୍ରୀ ବରୁଣ ପ୍ରକାଶ ଜେନା ଏଆଇସିଡବ୍ଲୁସି ଓଡ଼ିଶା ଚାପଫରର ଯଥାକ୍ରମେ ସଭାପତି ଓ ସେକ୍ରେଟାରୀ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନଙ୍କ ମନୋନୟନ ସହ ନୂଆକରି ଯୋଗଦେଇଥିବା ସାଧାରଣ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ଖାଉଟି ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ-୨୦୧୯, ଖାଉଟି ସଶକ୍ତିକରଣ, ନିଜ ବିଲ୍‌କୁ ଜାଣନ୍ତୁ, ଉପଭୋକ୍ତା ବ୍ୟବହାର,ଅସାଧୁ ବ୍ୟବସାୟ ପଦ୍ଧତି, ଭ୍ରମାତ୍ମକ ବିଜ୍ଞାପନ ଓ ସହଜ ଉପଭୋକ୍ତା ଅଭିଯୋଗ ସମାଧାନ ଆଦି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକ ଦିନିକିଆ କର୍ମଶାଳା ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ସହାୟତାରେ ସାଧାରଣ ଜନତା ଓ ଖାଉଟିମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଯିବ । ଏହି ଅବସରରେ ସିସିଆଇର ଜାତୀୟ ସଭାପତି ଡ. ଅନନ୍ତ ଶର୍ମା ନବଗଠିତ ଓଡ଼ିଶା ଚାପଫରକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ସହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂଆ ଉପଭୋକ୍ତା ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ-୨୦୧୯ ଅନୁସାରେ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଅଧିକାରକୁ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ଦିଗରେ ଏହି ଚାପଫର ଏକ ଜରୁରୀ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରିବ । ଉପଭୋକ୍ତା ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରାଧିକରଣ,ଭ୍ରମାତ୍ମକ ବିଜ୍ଞାପନ ଓ ଅଭିଯୋଗର ବିଚାର ପରିସର ଆଦି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ନୂଆ ଆଇନଟି ୧୯୮୬ର ଆଇନ ତୁଳନାରେ ଟିକିଏ ଭିନ୍ନ ରହିଛି । ଏଣୁ ଏହି ଆଇନ ସଂପର୍କରେ ସଚେତନତା ଓ
ସହାୟତା ବେଶ ଜରୁରୀ । ଏଣୁ ଆଶା କରୁଛି ଯେ ଓଡ଼ିଶା ଚାପଫର ଓଡ଼ିଶାର ଖାଉଟିଙ୍କ ଅଧିକାର ରକ୍ଷା ଓ ସେମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ଦିଗରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରିବ ।
ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଉପଭୋକ୍ତା ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ-୨୦୧୯ ତିନି ଦଶନ୍ଧି ପୁରୁଣା ଉପଭୋକ୍ତା ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ-୧୯୮୬ ବଦଳରେ ଲାଗୁ ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ଖାଉଟିଙ୍କ
ଅଧିକାରର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କେତେକ ନୂଆ ପ୍ରକାରର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ସହ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ସୁରକ୍ଷାବ୍ୟବସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ସୁଦୃଢ କରାଯାଇଛି । ନୂଆ ଆଇନରେ ଏକ ଉପଭୋକ୍ତା ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରାଧିକରଣ ସ୍ଥାପନର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ଲୋକମାନଙ୍କ ମିଳିତ ଅଭିଯୋଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ପ୍ରାଧିକରଣ ସିଧାସଳଖ କୌଣସି ମାମଲାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିପାରିବେ । ଉପଭୋକ୍ତା ଦେଶର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ ସମ୍ବଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଭାରତ ସରକାର ଏମାନଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ଓ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବଚନବଦ୍ଧ । ଏଆଇସିଡବ୍ଲୁସି ସଂପର୍କରେ :ସର୍ବ ଭାରତୀୟ ଖାଉଟି କଲ୍ୟାଣ ପରିଷଦ (ଏଆଇସିଡବ୍ଲୁସି) ଏକ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଗ୍ରାହକ କଲ୍ୟାଣ ପରିଷଦ ନାମରେ ପଂଜୀକୃତ ଏକ ସୋସାଇଟି । ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଅଧିକାର ଯଥା ନିରାପତ୍ତାର ଅଧିକାର, ଅଭିଯୋଗ ଶ୍ରବଣର ଅଧିକାର, ନ୍ୟାୟ ପାଇବାର ଅଧିକାର ଓ ଖାଉଟି ସଚେତନତା ଆଦିର ସୁରକ୍ଷା ଦିଗରେ ଏହି ପରିଷଦ ବଚନବଦ୍ଧ ।

Mo sapath

Leave A Reply

Your email address will not be published.